28 Yıl Önceki Bilgisayar Oyunu Bitcoin’i Tahmin Etmiş

28 Yıl Önceki Bilgisayar Oyunu Bitcoin’i Tahmin EtmişSanal alemin komple teorilerine bir yenisi eklendi. Bundan tam 28 yıl önce piyasaya sürülen Final Fantasy III adlı klasik oyunda Bitcoin sembolü bulunduğunu kanıtlayan bir görsel paylaşıldı. Teorinin kaynağı, bu tür iddiaların sıklıkla yer aldığı Reddit sitesi oldu. 90’lı yılların sevilen FRP’sinde Bitcoin sembolü bulundu.

27 Nisan 1990 tarihinde piyasaya çıkan Final Fantasy III, bir dönemin en çok konuşulan oyunlarındandı. Şu anda çoğu yetişkin olan Final Fantasy fanatikleri serinin devamını merakla beklerdi. Japonya’da üretilmeye başlanan seri hala devam ediyor. Webtekno’nun haberine göre Reddit üyesi 13entlkey’in gündeme getirdiği bir iddia, 90’da çıkan oyunda kripto para birimi Bitcoin’in kullanıldığına işaret ediyor.

90’DAKİ JAPON OYUNUNDA BİTCOİN SİMGESİ BULUNDU

Bitcoin’in 2009’da oluşturulduğunu ama asıl popülerleşmesinin 2017 senesinde yükselmesiyle yaşandığını düşündüğümüzde bu teorinin ilgi çekici bir hal aldığı kesin. Çünkü Final Fantasy III’ün piyasaya sürüldüğü 90’lı yıllarda tüm dünyada geçerli olabilecek digital paralar çok konuşulan şeyler değildi. Bir başka akıllara gelen durum ise Bitcoin’in anonim kurucusunun bir Japon takma adı olan Satoshi Nakamato olarak bilinmesi.
Oyunun o dönemin koşullarındaki düşük çözünürlüklü grafiklerinde bile belirgin bir şekilde, bir yatak nesnesinin üzerinde ortaya çıkan Bitcoin sembolü şu şekilde:

Bir başka Reddit kullanıcısı ise oyundan örnek vererek bu iddiayı başka bir boyuta taşıdı. Final Fantasy III’te bulunan oyun içi para birimi GIL ile Bitcoin’in benzerliğine dikkat çeken kullanıcı, ‘oyundaki para birimi GIL, yer ya da mekan fark etmeksizin evrenin her köşesinde kullanılabiliyordu’ diye belirtti.

Bitcoin, yapısı gereği sadece kullanıcıların değerini belirlediği ve denetlediği ilk dijital para birimi. Kripto paraların daha önceden planlandıklarını ise çoğu uzman doğruluyor. Devletlerin kontrolünde şekillenen ekonomiyi özgürleştirmek isteyen aktörlerin böyle bir girişim başlatmış olmaları, kulağa mantıklı gelen nedenlerden.

1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında dünya çapında ün yapmış pek çok ekonomist ve analistin paranın dijitalleşmesi ve otoritelerden bağımsız olması yönünde tahminde bulundukları da düşünülünce teoriler temellendirilebiliyor.

Yorumunuzu Yapın "28 Yıl Önceki Bilgisayar Oyunu Bitcoin’i Tahmin Etmiş"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien