Binlerce Kişiyi Dolandıran Bir Saadet Zinciri Daha Ortaya Çıktı

Binlerce Kişiyi Dolandıran Bir Saadet Zinciri Daha Ortaya ÇıktıÇiftlikbank ile tekrar ortaya çıkan titan zincirleri halkasına bir yenisi eklendi. 65 şirketi gözlem altına alan Gümrük Bakanlığı, Detay Maxinet’te tipik piramit sistem olduğunu tespit etti. Araştırmaya göre Detay Maxinet adlı şirkette 18.000’i aşkın üyeden 16.3 milyon dolar toplanmış.

Habertürk Gazetesi’nin haberine göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çiftlik Bank benzeri saadet zincirlerini incelemeye aldı. Aynı yapıyla örgütlenen 65 şirkete yönelik incelemeler sürdürülüyor. Detay Maxinet’e yönelik çalışmalarını tamamlayan Bakanlık, şirketin piramit yapı olduğunu belirledi.

BAKANLIK DETAY MAXİNET RAPORUNU SAVCILIĞA VERDİ

Bakanlığın hazırladığı raporun ardından Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Gümrük Bakanlığı’nın hazırladığı rapora göre,Detay Maxinet’e 6 Ocak 2017-16 Şubat 2018 tarihleri arasında toplam 18.352 kişi üye oldu. Şirketin vaadi üyelerden bilgisayarlarını açık bırakarak para kazanmaları yönündeydi. Toplam 16.3 milyon dolar bu vaat ile toplandı.

HEDİYE EDİLEN BİLGİSAYARLAR GÜN BOYU AÇIK TUTULMALI

Sisteme üyelik, ‘Referans Anahtar Kodu’ olarak ifade edilen ve daha önce üye olan kişinin tavsiyesi ile gerçekleştiriliyor. Sisteme ilk girişlerde üyelere altın ve gümüş üyelik paketi satılıyor. Üyelik paketlerini satın alan kullanıcılara bilgisayar hediye ediliyor ve bu bilgisayarları günün belli saatlerinde açık tutmaları isteniyor.

Satın alınan paketin türüne göre, üyeler online kaldıkları süre boyunca binlerce dolarlık kazanç vaadleriyle sistemde kalıyorlar. Sisteme kazandırılan her yeni üye için de bonus sözü veriliyor. Detay Maxinet şirketi gelirlerini, SEO (arama motoru optimizasyonu) hizmeti ve dijital reklamlardan elde ettiğini iddia ederken, bu kalemden 3 milyon 296.000 dolar gelir sağladığı tespit edildi. Üyelere ise şu zamana kadar 5.6 milyon dolar ödeme yapıldı.

Sisteme üye olan kişilere yıllık olarak taahhüt edilen ödeme tutarı 57.6 milyon dolar. Vaatlerin gerçeklikten uzak olduğu raporda belirtilirken, “Sistem gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi şeklinde oluşturulmuş ‘tipik piramit sistem’ özellikleri taşıyor” denildi.

Yorumunuzu Yapın "Binlerce Kişiyi Dolandıran Bir Saadet Zinciri Daha Ortaya Çıktı"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien