Çin’de E-Spor Eğitimi Veren Okul Açıldı

Çin’de E-Spor Eğitimi Veren Okul AçıldıSon yıllarda büyük gelişim gösteren elektronik sporlar, her alanda geniş bir istihdam alanı sunuyor. Eskilerin ebeveyinleri çocuklarını video oyunlarından uzak tutarken, yeni nesil ailelerini video oyunlarına yönelme konusunda ikna etmiş durumda. Çin’de yeni açılan Lanxiang Teknik Okulu’nda “E-sporlar ve Yönetimi” bölümüne yer verilmesi bunun en büyük kanıtlarından biri…

Listelist.com sitesinin haberine göre, digital oyun sektöründe küresel anlamda bir numaralı oyuncu olan Çin, artık elektronik sporlar konusunda uzman işgücü yetiştirmek adına resmi adımlar atmaya başladı. Bu doğrultuda geçtiğimiz Eylül ayında Çin’in Jinan kentinde The Lanxiang Teknik Okulu açıldı. Okulun misyonu, video oyunlarını oynamayı bir meslek haline getirmek ve öğrencileri bu konuda yönlendirip eğitmek.

Teknik okulda derslere başlayan öğrenciler tüm vakitlerini oyun oynayarak geçirmiyorlar. Zamanlarının %50’sinde oyun oynarlarken bir yandan pratiklerini geliştiriyorlar, diğer yandan kalan zamanlarında ise teorik dersler alıyorlar.

“E-sporlar ve Yönetimi” bölümü açılır açılmaz çoğunluğu 20 yaşında olan genç öğrencilerin oluşturduğu 50 kayıt başvurusu alındı. Bölümde okumanın yıllık maliyeti 1.470 pound.

Okul müdürü Rong Lanxian yaptığı açıklamada: “Veliler, çocuklarının sadece oyun oynadığını sanıyor ancak konu sadece oyundan ibaret değil. Elektronik sporlar hızlı bir şekilde yükseliyor ve gelecekte ekonominin büyümesinde önemli bir yere sahip olacak.” ifadelerini kullandı.

POPÜLER E-SPOR OYUNLARI ÜZERİNDEN PRATİK DERSLERİ VERİLİYOR

League of Legends, Counter Strike, Overwatch ve PlayerUnknown’s Battleground gibi en popüler e-spor oyunlarında okulun müfredatında yer alıyor.

E-spor eğitimi 2 yılın sonunda sona eriyor. Dereceye giren en iyi oyuncular profesyonel oyuncu olmaya odaklanırken diğerleri organizasyonlarda yer almayı ya da koçluk yapmayı seçebiliyorlar. Örneğin, 22 yaşındaki okulun eğitimene katılan bir öğrenci “Esportman” olmak için çok geç kalmış olabileceğini bu yüzden koçluk yapmaya yöneldiğini ifade ediyor. Okuldan mezun olan öğrencilerin hedeflerinden biri de spiker olabilmek. Çünkü tıpkı futbol maçlarındaki gibi oyunun iyi sunulması da oldukça önemli bir kriter.

Araştırma şirketlerinin Çin’de gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, ülkede şimdilik tam 260 milyon insan video oyunu oynuyor ya da büyük stadyumlarda/online platformlarda oyunları takip ediyor. Bu pazarın gücünün giderek artacağı öngörülüyor.

Çin dışında, Fransa ve Finlandiya’da hali hazırda e-spor eğitimi verilirken İngiltere’nin Staffordshire Üniversitesi de yakın zamanda 3 yıllık bir e-spor bölümü açmayı planlıyor. Ülkemizde ise yapılan araştırmalar 22 milyona yakın oyuncu olduğunu gösteriyor. İlk e-spor takımını kuran spor kulübü ise Beşiktaş. Ardından Galatarsaray ve Fenerbahçe de e-spor takımı kurarak bu alanda önemli atılımlar gerçekleştirdiler. Markalar e-spor yatırımlarını arttırarak sponsporluklarla spora katkı sağlerken, liglerde oynayan oyuncular da Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından lisanslandırılıyorlar.

Yorumunuzu Yapın "Çin’de E-Spor Eğitimi Veren Okul Açıldı"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien