Hacklenebilen Seks Robotları Bir İnsanı Öldürebilir

kadın seks robotuUzmanların son değerlendirmelerine göre, seks robotlarını hacklemek, komple bir bilgisayarı ele geçirmekten daha kolay. Bununla beraber ciddi tehlikeler de kapıda gözüküyor. İnternet bağlantılı robotlar için güvenlik riskleri tartışılmaya başlandı. İngiltere basınına konuşan siber güvenlik uzmanı uyarılarda bulundu.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, yapay zeka araştırmacıları internet bağlantılı robotların yaratabileceği güvenlik açıklarından endişeli. Deakin Üniversitesi’nden Nicholas Patterson adlı siber güvenlik uzmanı, Star Online’a yaptığı değerlendirmede bilgisayar korsanlarının bir robot ya da robotik cihazı hackleyip ele geçirdiğinde, cihazın bağlantılarını, kol ve bacaklarını hatta cihaza eklenmiş olabilecek herhangi bir kesici aleti kontrol edebileceklerini belirtiyor.

UZAKTAN KONTROL EDİLEN SEKS ROBOTLARI ZARAR VEREBİLİR

Patterson, bilgisayarlarda olduğu gibi güvenlik yazılımları bulunmayan seks oyuncakları da dahil günümüz robotlarını hacklemenin bir bilgisayarı ele geçirmekten çok daha kolay olduğunu söyleyerek tehlikeye dikkat çekti. Bu tür robotların ağır ve güçlü olduklarının altını çizen Patterson “Korsan hacklediği robot üzerinde tam kontrole sahip olur ve istediği talimatı verebilir. Fiziksel eylemleri gerçekleştirmek, zarar vermek için kesinlikle kullanılabilirler” dedi.

Daha önce yapılan araştırmalarda bilgisayar korsanları tarafından uzaktan kontrol edilebilecek Bluetooth özellikli seks oyuncaklarında güvenlik açıkları keşfedilmişti. Örneğin hackerlar geçen yıl bir vibratörün kontrolünü ele geçirip titreşim komutları gönderebilmişlerdi.

Yorumunuzu Yapın "Hacklenebilen Seks Robotları Bir İnsanı Öldürebilir"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien