Kuzey Koreli Hackerlardan Türk Finans Kurumlarına Siber Saldırı

kuzey kore bayrağı ve hackerABD’li bilgisayar güvenlik kurumu McAfee, 8 Mart tarihinde yayınlandığı raporda Kuzey Koreli hackerların 2 ve 3 Mart tarihlerinde Türk finans kurumlarına siber saldırı düzenlediğini belirtti. Hackerlar Türkiye’deki finans ve hükumet kuruluşlarına virüslü bir dosya göndererek hassas bilgileri çalma girişiminde bulundular.

McAfee’nin raporu doğrultusunda haber yapan Euronews, saldırı sırasında hackerların Türkiye’deki hükümet ve finans kuruluşlarını virüslü bir kripto-para sitesine yönlendirerek kurumların hassas bilgilerini çalma girişiminde bulunduğunu belirtti.

KUZEY KORE’DEN FİNANSAL HIRSIZLIK HAMLESİ

McAfee firmasında görevli Raj Samani, Kuzey Koreli hackerların bu faaliyetini ‘finansal hırsızlık’ olarak nitelendirdi.

Kuzey Kore’ye yönelik olarak Batı’nın yaptırımları sertleşirken, diğer yandan Koreli hackerların finans kurumlarına yönelik saldırılarında da artış kaydedildiği siber güvenlik uzmanları tarafından belirtiliyor.

McAfee’nin raporunda şu ifadeler dikkat çekiyor: “Analizimiz temel alındığı, Türkiye’deki finansal örgütler virüslü Microsoft Word dosyalarının bulunduğu ‘Spear Phishing’ mailleriyle hedef alındı. Bu döküman, kısa süre önce Kore Bilgisayar Güvenliği Kurumu tarafından duyurulan iliştirilmiş bir Adobe Flash eklentisini içeriyor.”

“HİDDEN COBRA TÜRKİYE’Yİ HEDEF ALDI”

Raporun başlığında ‘Hidden Cobra Türk finans sitemini hedef aldı’ ifadeleri yer alırken, adı geçen Hidden Cobra’nın ise Kuzey Kore’ye bağlı bir hacker grubu olduğu biliniyor.

Siber güvenlik uzmanları hackerların Adobe Flash’da bulunan bir açığı kullanmak adına kısa bir sürede yeni bir virüs geliştirebildiklerine dikkat çekerken, uluslararası bankalardan ATM’lere kadar birçok yere saldırı düzenlendiğini belirtiyorlar. McAfee, Türkiye’ye yönelik olarak gerçekleştirlen siber saldırıda, virüsün bir dosya içine gizlendiğini bunun da Türkiye’deki birçok bilgisayara bulaşmış olduğuna dikkat çekti.

Yorumunuzu Yapın "Kuzey Koreli Hackerlardan Türk Finans Kurumlarına Siber Saldırı"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien