Sosyal Medya Fenomenlerine Şok Vergi Geliyor

sosyal medya uygulamalarıMaliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı: sosyal medya ve internet sayfaları üzerinden para kazananların vergi mükellefi olması gerekiyor. “Adına internet fenomeni deyin, ne derseniz deyin, ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan vergisini ödemek zorunda.”

Maliye Bakanı Ağbal, e-ticaret ve sosyal medya üzerinden gelir elde edenlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ağbal, vergi hukukunda internet kazançlarına dair bir boşluk bulunmadığını söyledi.

Sputniknews’in haberine göre Ağbal, “İster gerçek isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek twitler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok, bunun adına ‘internet fenomeni’ deyin, ne derseniz deyin, ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek” dedi.

RİSK ANALİZ MERKEZİNDE İNTERNET HİZMETLERİ İZLENECEK

Ağbal, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, elektronik ticaret platformları başta olmak üzere tüm internet sitelerini tek tek taradığına dikkat çekerek, yeni kurulacak Risk Analiz Merkezi’nin bünyesinde de internet üzerinden yürütülen ticaretin ve dijital hizmetlerin izlenmesi için özel bir birim kurulacağını açıkladı.

Ağbal, “Kim olursa olsun, kazanç doğuran faaliyetleri bu ortamda yürütenlerin hepsi ya kendiliğinden gelip vergi dairesine başvurup mükellef olacak ya da onları biz tespit edeceğiz ve resen kendilerini vergi mükellefi yaparak vergiyi tarh edeceğiz, yani onlardan kazandıkları bu paranın vergisi isteyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Ağbal, video paylaşım siteleri gibi platformlardan gelir elde edenlerin de bu kapsamda olduğunu vurgularken, “Vergi kanunlarına göre vergi mükellefi olmanın yaşı yok. Dolayısıyla hangi yaşta olursa olsun, 18 yaşın altındaysa kanuni temsilcisi onun adına beyanname verecek. Nereden kazanırsan kazan, ister internetten video yayınlayarak ister yine sanal ortamda mal veya hizmet satarak kazan, hepsinde vergi var” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya fenomenlerinden en çok takipçisi olan Enes Batur’un YouTube’da 6.974.361, Orkun Işıtmak’ın 4.675.626, Kafalar’ın (Atakan Özyurt, Fatih Yasin ve Bilal Hancı) 3.508.00, Danla Bilic’in 1.684.435 takipçisi var. Bir diğer sosyal medya ünlüsü Kerimcan Durmaz’ın da 2.4 milyon Instagram takipçisi bulunuyor.

Yorumunuzu Yapın "Sosyal Medya Fenomenlerine Şok Vergi Geliyor"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien