Suudi Arabistan’da Kabe İmamı Kumar Mı Oynadı?

Suudi Arabistan’da Kabe İmamı Kumar Mı Oynadı?Geçtiğimiz haftalarda Cumhuriyet, Posta, ABC Gazetesi gibi sitelerin yaptığı bir haberde Suudi Arabistan’daki bir turnuvaya katılan Kabe imamının kumar oynadığı iddia edilmişti. Ülkenin ilk siyahi imamı olduğu belirtilen imam Adil El Kelbani’nin elindeki iskambil kartlarıyla çekilmiş fotoğraflar söz konusu haber sitelerinde yer almıştı.

Kısa bir sürede haberin doğru olmadığı anlaşıldı. Teyit.org sitesinin yaptığı habere göre, imamın iskambil kartı turnuvasına katılarak kumar oynadığı iddiası doğru değildi. İmam Kelbani’nin katılımını gerçekleştirdiği turnuva bir kumar organizasyonu değil, ülkenin en popüler kart oyunlarından olan Baloot turnuvasıydı. Suudi Arabistan’da aile toplantılarında, arkadaşlar arasında, düğün ve nişan gibi özel günlerde tüm yaş gruplarından insanların oynadığı Baloot oyunu, 4 kişi eşliğinde 32 kartla oynanıyor ve kökeni Hindistan’a kadar ulaşıyor.

SPOR İDARESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ OYUN TURNUVASINA KATILIM YÜKSEK OLDU

General Sport Authority (Spor İdaresi) tarafından 4-8 Nisan 2018 tarihleri arasında Riyad’daki Apex Sergi ve Konferans Merkezi’nde ilk defa düzenlenen turnuvaya yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Spor İdaresi’nin resmi Twitter hesabı turnuvanın ilk günlerinde paylaştığı bir fotoğrafta Spor Bakanı Turki Al eş Şeyh’in de organizasyona katıldığını duyurmuştu.

Baloot turnuvasında dereceye giren ilk 4 sıraya ödülleri dağıtıldı. Birinciye 500 bin, ikinciye 250 bin, üçüncüye 150 bin, dördüncüye ise 100 bin Suudi Riyali hediye edildi. Spor İdaresi’nin resmi Twitter hesabından paylaşılan bir fotoğrafta turnuvanın kazananları da kamuoyuyla paylaşıldı.

Spor İdaresi’nin resmi Youtube sayfası da turnuvayı içeren birçok görüntüyü paylaştı.

5 Nisan 2018’de Orta Doğu haber ajansı Al Arabia tarafından YouTube’a yüklenen videoda Baloot turnuvasının Suudi Arabistan Spor İdaresi tarafından düzenlendiği de belirtiliyordu.

ÜNLÜ KARAKTERLER TURNUVAYA DAVETLİYDİ

Suudi Arabistan Spor İdaresi düzenlediği Baloot turnuvasının açılışına eski Kabe imamı Kelbani ile birlikte bazı şairler ve futbolcular, bilim insanları gibi ünlü karakterler de katıldılar.

Turnuvanın Suudi Arabistan’da tartışmalara yol açmasından sonra imam Kelbani bir Suudi televizyon kanalına telefonla bağlanarak açıklama yaptı ve Baloot turnuvasında uzman olmadığını Spor İdaresi’nden gelen davet üzerine turnuvaya katıldığını ifade etti.

Yorumunuzu Yapın "Suudi Arabistan’da Kabe İmamı Kumar Mı Oynadı?"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien